Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

116 yıllık geçmişiyle Kuzguncuk Eczanesi’nin tarihi dokusu

116 yıllık geçmişiyle Kuzguncuk Eczanesi’nin tarihi dokusu

Mimarisiyle adeta bir müzeyi andıran 116 yıllık Kuzguncuk Eczanesi, ahşap dolaplarındaki asırlık el yapımı ilaçlar ve şişeleri, eskiden kullanılan eczacılık aletleriyle hem ilaç almak için gelen hastalar hem de semti gezmeye gelenler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Kentin en eski dükkanlarından olan eczaneyi yaklaşık 40 yıldır 71 yaşındaki Ali Cengiz Tepe işletiyor.

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Tepe, kuzeninin 1910 yılında kurulan Üsküdardaki eczanesinde staja başladı.

Burada bir süre tecrübe kazanan Tepe, 1980de Kuzguncuk Eczanesini devraldı.

Tepe, eczanesinin 2015 yılında bir süre tadilattan geçirildiğini, sadece bu dönemde 6 ay kapalı kaldığını, onun dışında vatandaşlara kesintisiz şifa dağıttığını söyledi.

Dükkanda eski dönemlere ait ilaç ve kutularıyla şişelerini ve ilaç yapımında kullanılan eski tıbbi cihazları bulmanın mümkün olduğunu belirten Tepe, “Dünyadaki en şanslı eczacılardan bir tanesi olduğumu düşünüyorum. Kuzguncuk’ta yaşamak, eczane sahibi olmak çok güzel bir duygu. Ben her zaman söylüyorum. Kuzguncuk’ta yaşanır. Burası her bakımdan çok güzel ve özel bir semt. Eczanemize gelen müşterilerimiz, semtimizi ve eczanemizi görünce, `Buralarda kiralık ev var mı? diye hemen soruyorlar. Tarihi atmosferinden o kadar etkileniyorlar ki burada yaşama hayalleri kuruyorlar.” dedi.

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: