Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Afgan hükümet güçleri Kunduz ve Sar-i Pul vilayetlerinde kontrolü kaybetti

Afgan hükümet güçleri Kunduz ve Sar-i Pul vilayetlerinde kontrolü kaybetti

Sar-i Pul İl Şura Vekili Esedullah Hurram, militanların, vilayet merkezine dün akşam saatlerinde saldırı başlattığını açıkladı. Saldırı sonucu bugün öğle saatlerinde Sar-i Pul merkezinin tamamen Taliban kontrolüne geçtiğini aktaran Hurram, güvenlik güçlerinin şehir dışındaki bir askeri kampa çekildiğini belirtti. Hurram, çatışmaların askeri kamp yakınlarında devam ettiğini bildirdi.

 

Kunduz İl Şura Vekili Emruddin Veli de 2 gün devam eden çatışmanın ardından Kunduz merkezinin Taliban’ın eline geçtiğini bildirdi. Valilik, emniyet müdürlüğü ve emniyet amirliği binalarının Taliban’ın kontrolünde olduğunu dile getiren Veli, güvenlik güçleri ve yerel yetkililerin Kunduz Havalimanına çekildiği bilgisini verdi. Veli, çatışmalar sırasında şehir merkezindeki bazı mağazaların yandığını aktardı. Militanlar, hapishanedeki tutukluları salıverdi Görgü tanıklarının ifadesine göre, militanlar, Kunduz’u ele geçirdikten sonra hapishanedeki tutukları salıverdi.

 

Taliban’dan yapılan açıklamada ise militanların Kunduz ve Sar-i Pul merkezlerini ele geçirildiği, Tahar’ın merkezine doğru ilerlemenin devam ettiği öne sürüldü. Taliban, vilayet merkezlerine yöneldi ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı. Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

 

Ülkenin İran sınırındaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu. Ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehri de dün öğleden sonra Taliban kontrolüne geçti. Güneyde Helmand, kuzeydoğuda Badahşan, Tahar ve batıda Herat vilayet merkezleri de Taliban’ın şiddetli saldırıları altında. Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den fazlasını kontrol ettiğini öne sürüyor.

%d blogcu bunu beğendi: