Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Afganistan’da Aybek şehri Taliban’ın kontrolüne geçti

Afganistan’da Aybek şehri Taliban’ın kontrolüne geçti

Samangan İl Şura Vekili Muhammed Haşim Serveri, militanların dün gece saatlerinde Aybek şehrine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını açıkladı. Çatışmaların ardından öğleden sonra vilayet merkezinin Taliban’ın eline geçtiğini ifade eden Serveri, güvenlik güçlerinin kent merkezinden geri çekildiğini belirtti.

 

Serveri, Samangan’ın 7 ilçesinden 3’ünün hükümet güçlerinin kontrolünde bulunduğunu kaydetti. Taliban’dan yapılan açıklamada ise Aybek’te tüm kamu binalarını ele geçirdiği iddia edildi. ABD uçakları Afganistan’da Taliban mevzilerini vurdu Taliban’ın kuzey vilayetlerine yönelmesi ABD’nin Afganistan’daki askeri güçlerini çekme kararının ardından saldırıları zirve noktaya ulaşan Taliban, ülkenin Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezlerini de peş peşe ele geçiriyor.

 

ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha anlaşmasına göre, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine yöneldi. Taliban, son 4 günde 1’i ülkenin güneybatısında, diğer 5’i kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere toplam 6 vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinden aldı.

 

Talukan kenti Taliban kontrolüne geçti Afgan hükümeti, 34 vilayet merkezinden 28’ini halen kontrolünde tutuyor. Taliban’ın kontrolüne girdiği yerlerdeki ilk icraatlarından biri, cezaevlerinde bulunun tüm mahkumları serbest bırakmak oluyor.

 

Mezar-ı Şerif çevrelendi Taliban güçlerinin kuzeydeki son ilerleyişleri ile yine Afganistan’ın önemli şehirlerinden olan Mezar-ı Şerif çevrelenmiş oldu. Özbekistan sınırındaki Belh vilayetinin merkezi Mezar-ı Şerif, Tacik, Peştun, Özbek, Türkmen ve Hazaraların yoğun olarak yaşadığı yaklaşık 700 bin bin nüfusa sahip.

%d blogcu bunu beğendi: