Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Aliya İzetbegoviç doğumunun 96’ncı yılında kabri başında anıldı

Aliya İzetbegoviç doğumunun 96’ncı yılında kabri başında anıldı

İzetbegoviç’in kabri başındaki törene, Aliya’nın oğlu ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç ile Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic katıldı. Bakir İzetbegoviç, “Aliya İzetbegoviç sadece Bosna Hersek denilince akla gelmez. Farklı kültür, din ve ulusların bir arada yaşayabilmesi denilince de akıllara babam gelir.” ifadesini kullandı.

 

[ Aliya’nın oğlu ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç. | Fotoğraf: AA] Dzaferovic de Bosna Hersek’in bağımsızlık yolunda verdiği mücadeleyle Aliya’yı hiçbir zaman unutmayacaklarını vurgulayarak, “Aliya’nın olgunluğu ve anlayışı her çağda ihtiyacımız olan duygular.” dedi.

 

Müslüman bir fikir adamı ve özgürlük savaşçısı: Aliya İzetbegoviç Aliya İzetbegoviç kimdir? Bosna Hersek’in Bosanski Samac şehrinde 8 Ağustos 1925’te doğan Aliya, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye ardından da komünist rejim ve uygulamalarına karşı çıktı. “Genç Müslümanlar” isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatın da kurucuları arasında yer alan Aliya, halkı için verdiği mücadele sırasında 1946 ve 1983’te 2 kez tutuklandı.

 

Bugün de ülkedeki en güçlü Boşnak partisi konumundaki Demokratik Eylem Partisini (SDA), 1990’da kuran İzetbegoviç, Bosna’da 1992-1995’teki savaşta halkına önderlik etti. Savaşı bitiren Dayton Barış Antlaşması’nı 1995’te imzalayan Boşnak lider, bu anlaşmayla halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet bıraktı. Sağlık sorunları nedeniyle 2000’de Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden ayrılan İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etti.

%d blogcu bunu beğendi: