Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Ansızın bastıran dolu yağışları, ortalığı savaş alanına çeviren hortumlar ve sıkça yaşanan su baskınları…

Yıllar içerisinde havanın dengesi de değişmeye başladı. Bir gün içerisinde aynı anda kar ve dolu yağıyor, hemen ardından güneş açıyor. Peki, bu ani hava değişimleri neden kaynaklanıyor?

Ansızın bastıran dolu yağışları, ortalığı savaş alanına çeviren hortumlar ve sıkça yaşanan su baskınları…

Havadaki ani değişimler, günden güne arttı. Güneş birden kaybolur, yağmur bir anda yağar oldu.

Özellikle son yıllarda süper hücre olarak adlandırılan yağışlara sıkça şahit olundu. Kısa süreli ama etkili yağışlar su baskınlarına neden olurken, dolu yağışları da ciddi hasarlara neden oldu.

Ani hava değişimleri ‘downburst’ olarak adlandırılıyor

Yerdeki sıcak hava, gökyüzünde soğuk havayla çarpışıyor ve bu da hasara neden olan hava olaylarının yaşanmasına yol açıyor. Buna ‘downbrust’ deniyor.

Türkiye, özellikle bu sene, ani hava değişimleriyle çok sık karşılaştı. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros yaşanan fazla sıcaklıkları ve ani hava değişimlerinin sebebini anlattı:

“Fazla sıcaklık niye var? Fazla enerji olduğu için. Daha fazla enerji bir şekilde kendini gösterecek. Nedir bu gösterme? Kuvvetli yağışlar, Hortum olayları, fırtınalar, fırtınaların şiddetindeki değişimler. Örneğin bir ayda yağan yağışların bir günde yağar hale gelmesi.”

Mevsimler kayıyor

Toros, yaşananların küresel iklim değişikliği kaynaklı olduğunu vurguladı:
“Bütün bunlar küresel iklim değişikliğini işaret ediyor. Yani küresel ısınma buna bağlı olarak küresel iklim değişikliği ve küresel iklim değişikliğine bağlı olarak da mevsimlerde kaymalar söz konusu.”

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: