Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Bakan Pakdemirli: Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın yok

Bakan Pakdemirli: Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaris’te açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından öne çıkanlar:  Genel itibarıyla Muğla’daki tüm yangınlarla ilgili durum iyiye doğru gidiyor. Yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili 89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz.

 

Zor bir operasyon. “Milas’taki yangın çok kısa zamanda kontrol altına alınacak” 240 orman yangınından 235’i kontrol altına alındı. 5 yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Dünden daha iyi bir noktadayız. Şu anda teknik kontrol altına alındı demek için çok erken.

 

Milas’taki yangının odağına girdik. Çok kısa zamanda kontrol altına alınacak. Kavaklıdere, Köyceğiz ve Karaköy yangınları devam ediyor. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangımız yok. 10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı. 6 ilde 22 ilçe, 172 köyde 7 bin 220 çiftçinin hasar tespiti yapıldı. Yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın yok. Yangınlar soğutulduktan sonra yanan ağaçlar sahadan çıkartılacak. Nasıl yeşillendirileceğine dair bir çalıştay yapacağız

 

. “Antalya’ya 9 milyon lira daha gönderdik” TARSİM’le alakalı bir hafta içerisinde tüm ödemeleri gerçekleştireceğiz. Bugün Antalya’ya 9 milyon lira daha gönderdik. “Yunanistan’ın uçak talebi var” Yunanistan’ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz.

 

Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan’a sağlıyor olacağız. Muğla’da şu ana kadar 10 bin 400’e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. “Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi” Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi.

 

6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı. Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak. 2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı.

 

Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok. Bakan Kurum: Termik santralde yüksek risk arz eden bir durum yok Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise şunları söyledi: Köyceğiz, Kavaklıdere, Milas, Yatağan ve Karaköy’de mücadele sürüyor.

 

Termik santralimizin bulunduğu bölgeyi, üçü mobil, 10 adet izleme istasyonu ile izliyoruz. Yüksek risk arz eden tehlikeli bir seviye olmadığı tespit edilmiştir.   Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Termik santralimizde hava kalitesini 10 adet izleme istasyonuyla izliyoruz ve yaptığımız incelemelere göre yüksek risk arz eden tehlikeli bir seviye olmadığı tespit edilmiştir. Tüm riskler anlık takip edilmektedir.

 

“En geç 1-2 ay içerisinde inşaatlarımıza başlayacağız” Hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. Muğla’da 2 bin 923 bina incelendi,173 bina, 230 bağımsız birimin yangından etkilendiğini, ağır hasarlı ve yıkık olduğunu tespit ettik. Muğlamızın yöresel mimarisine uygun bir şekilde konutlarımızı hızlı bir şekilde yapıyor olacağız. En geç 1-2 ay içerisinde inşaatlarımıza eş zamanlı başlayacağız ve 1 yıl bitmeden de tamamını bitirmeyi hedefliyoruz.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Muğlamızın yöresel mimarisine uygun bir şekilde konutlarımızı hızlı bir şekilde yapıyor olacağız. En geç 1-2 ay içerisinde inşaatlarımıza eş zamanlı başlayacağız ve 1 yıl bitmeden de tamamını bitirmeyi hedefliyoruz.

 

“Dalaman Havalimanı’nda bir olumsuzluk yok” Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Bugün öğleden sonra Dalaman Havalimanı yakınlarında bir yangın başlamıştı. Çok kısa sürede söndürüldü. Dalaman’daki uçuşlarla ilgili bir sıkıntı olmadı, basına yansıyan bazı olumsuz haberler olmuştu. Trafik normal seyrinde devam etmekte.

%d blogcu bunu beğendi: