Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Birleşmiş Milletler panelinde iklim değişikliği uyarısı

Birleşmiş Milletler panelinde iklim değişikliği uyarısı

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) yeni raporunu kamuoyuyla paylaştı. Raporda, iklim değişikliğinin “yaygınlaştığı, hızlandığı ve yoğunlaştığı” uyarısında bulunuldu. Küresel ısınmayla birlikte sıcak hava dalgalarının artacağı, sıcak mevsimlerin uzayacağı, soğuk mevsimlerin ise kısalacağı vurgulandı.

 

Rapora göre, 50 yılda bir görülen ısı dalgaları artık her 10 yılda bir oluyor. 1850-1900’den bu yana insan faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı emisyonları yaklaşık 1,1 santigrat derecelik ısınmadan sorumlu. Önümüzdeki 20 yıl içinde ortalama küresel sıcaklığın 1,5 santigrat dereceye ulaşması veya bunu aşması bekleniyor.

 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ilişkin açıklamasında, ülkelerin yeni fosil yakıt arayış ve üretimine son vermeleri; enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi çağrısı yaptı.

 

Bilim insanlarından ‘iklim krizi’ uyarısı: Kritik eşik aşıldı “Milyarlarca insan risk altında” Guterres, alarm çanlarının “sağır edici” seviyede olduğu belirterek, “Fosil yakıtların kullanılmasından ve ormanların yok edilmesinden kaynaklanan sera gazı emisyonları gezegenimizi boğuyor ve milyarlarca insanı acil riske atıyor.” dedi.

 

“Güçlerimizi birleştirirsek iklim felaketini önleyebiliriz.” ifadesini kullanan Guterres, “Gecikmeye ve mazerete yer yok.” diye konuştu. “Dünyanın savaşmakta geç kaldığı güç: İklim” interaktif sayfamıza erişmek için tıklayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: