Cilo Dağı, Hakkari, Türkiye.

Cilo Dağı, Hakkari, Türkiye.

Hakkari İl Hükümeti’nin desteğiyle, “Tarım, Orman, Doğa Koruma ve Milli Park Bakanlığı Hakkari Şubesi ile öğretim üyeleri ve personel tarafından yürütülen projeye göre, Cumhurbaşkanı 26 Eylül 2020 tarihinde resmi gazetede ilan edilmesine karar verdi. okulumuzun biyolojik çeşitliliği ile ilgili olduğunu söyledi.
Cinsel Uygulama Araştırma Merkezi, Siro ve Sutter Sıradağlarını milli park haline getirmek için işbirliği yaptı ve Hacarisiro ve Sutter Sıradağları Milli Parklarını ilan etti. Hakkari Cilo Buzul Dağı ve Sat Buzul Dağı bölgeleri Cumhurbaşkanı’nın kararıyla Türkiye’nin 45. Milli Parkı oldu, çevredeki doğal güzellikler ve biyoçeşitlilik kaynakları da korunuyor.
Türkiye’de ilk 10’a girecek 4-5 önemli rakımın yanı sıra çok sayıda şelale, göl, kilise, kaya resimleri, yaylalar vb. Önemli doğal kaynaklardan bahseden Hakkari Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Sait Taylan, doğal güzellikleri gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolunun bu güzellikleri en doğal haliyle korumak olduğunu vurguladı.
Müdürümüz Dr. Prof. Ömer Pakiş, değerli valimiz İdris Akbıyık ve milli parklar şube müdürümüz Necmettin Yılmaz’ın koordinasyonunda milli parkın oluşumunda üniversitenin milli park projesine verdiği desteğin sona erdiğini belirtti.
Cilo Buzul Dağı ve Sat Buzul Dağı’nın ülkemdeki 45. milli park olduğunu vurgulayarak, Hakkari’deki bu milli parkın kentin doğal kaynaklarının ve eko-turizm faaliyetlerinin iyileştirilmesi, korunması ve geliştirilmesinde kente önemli katkılar sağlayacağını umduğunu ifade etti. . .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: