Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Dünyanın ormanları yanıyor: İşte ülke ülke son durum…

Dünyanın ormanları yanıyor: İşte ülke ülke son durum…

Yangınlar, dünyanın öncelikli gündemi haline geldi. [Fotoğraf: Reuters] California tarihinin en büyük 2’inci yangını ABD’nin California eyaletinin kuzeybatısını halen etkileyen “Dixie” yangını halen kontrol altına alınamadı. 3. haftasında devam eden “Dixie”, eyalet tarihindeki en büyük 2. yangın olarak kayıtlara geçti. California’daki orman yangınları sürüyor: 8 kişi kayıp Dixie yangını yüzünden, 8 kişiden haber alınamıyor. 800 nüfuslu Greenville köyünün büyük kesimi küller içinde kaldı. Bölgede 200’e yakın yapı yıkıldı. Yaklaşık 450 bin dönümlük arazi kullanılamaz halde. Yangının yüzde 20’si kontrol altına alınabildi.

 

ABD Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi, bu yılın başından beri ülke genelinde çıkan 37 binden fazla yangında 3 milyon dönümü aşkın alanın kül olduğunu açıklamıştı. Dixie yangını California’yı küle çeviriyor Peru’da yangınlar 1000 hektar ormanlık alanı kül etti Güney Amerika ülkesi Peru da orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Ülkenin güneyinde 5 Ağustos’ta başlayan yangınlarda 1000 hektardan fazla ormanlık alan küle döndü.

 

İtalya’da 30 milyon bal arısı yok oldu Yangınlar, İtalya’nın da özellikle güneyini etkiledi.

 

Oristano kentinde, 20 bin hektardan fazla alan küle döndü. Dahası, arıların varlığı tehdit altında. Sardinya Adasında 650 civarı kovan yandı, en az 30 milyon bal arısının yok olduğu tahmin ediliyor. Yangınlardan kurtulan çok sayıda bal arısı da kavurucu sıcaklardan olumsuz etkilendi.

 

Brezilya’da son 5 yılın en şiddeli yangınları görülüyor Brezilya da son 5 yılın en şiddetli yangınlarına sahne oluyor.

 

Dünyanın her yıl atmosfere saldığı karbondioksidin bir bölümünü emen Amazon Ormanları risk altında. Uzmanlar, yangınların eylül ayında zirve yapacağı görüşünde. ABD’li yangın tarihi uzmanı: Dünya ateş çağına giriyor Rusya’da rüzgar alevleri şiddetlendiriyor Rusya’nın Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nde 100’e yakın aktif orman yangını bulunuyor. Şiddetli rüzgar nedeniyle alevler hızla yayılıyor.

%d blogcu bunu beğendi: