Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Ever Given kısmen ayakta olduğundan, trafiğin yakında yeniden başlayabileceği umutları artırıyor.

Dünyanın en hayati deniz arterlerinden birini tıkayan devasa kargo gemisi, kıyı şeridinden koparıldı ve Pazartesi günü erken saatlerde kısmen tekrar yüzer hale getirilerek, trafiğin yakında Süveyş Kanalı’nda yeniden başlayacağı ve kesintinin ekonomik düşüşünü sınırlayacağı umudunu artırdı.

Beş gün ve gece boyunca hem karada hem de suda çalışan kurtarma ekiplerine, nihayetinde olay yerine koşan herhangi bir makineden daha güçlü kuvvetler tarafından yardım edildi: Ay ve gelgitler.

Yetkililere göre, su seviyeleri bir gecede yükseldikçe, Ever Given çevresinde milyonlarca ton toprağı kazmak ve kazmak için harcanan saatler, geminin yavaşça kaldırma gücünü yeniden kazandıkça karşılığını verdi.

Gemicilik yetkilileri ve Mısırlı yetkililer, karmaşık operasyonun hala devam ettiği konusunda uyarıda bulunurken, geminin yakında tamamen özgür olacağına dair güvenin arttığını ifade ettiler.

Süveyş Kanalı Otoritesine göre, kıç şimdi kıyıdan 90 metre uzaktaydı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi , Twitter’da “Mısırlılar, bu durumu her yönüyle çevreleyen büyük karmaşaya rağmen bugün Süveyş Kanalı’nda sıkışan geminin krizine son vermeyi başardılar” diye kutladı .

Ancak operasyonda yer alan diğerleri ihtiyatlı olunmasını istedi.

Gemi hareket halindeyken, belirsiz kalan şey, geminin önündeki su hattının hemen altındaki bir çıkıntı olan soğanlı pruvanın tamamen kir ve döküntüden arındırılıp temizlenmediğiydi. Hala kile sıkışmışsa veya kayalar tarafından engelleniyorsa, sabahın erken saatlerinde iyimserlik hızla kaybolabilir.

Geminin taşınmasına yardımcı olması için Ever Given’in sahibi tarafından atanan Royal Boskalis Westminster’in CEO’su Peter Berdowski, Pazartesi günü Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a pruvanın “kaya gibi sağlam” kaldığını anladığını söyledi.

Pazartesi günü erken saatlerde, “Gemi, sahilden suya geri dönmemiz gereken dev bir balina gibi” dedi. Kıç tarafını çekerek kaybetmenin işin kolay kısmı olduğunu söyledi.

“Henüz tezahürat yapmamalıyız,” diye uyardı.

Yetkiliye göre, Pazartesi sabahı yükselen dalga yerel saatle 11: 42’de zirveye ulaştı ve mürettebat, su yüksek kaldığı sürece manevralara devam edecek. Bir sonraki yüksek dalga gece yarısı civarında doruğa çıkacak.

Dikkatli notlara rağmen, olay yerindeki işçiler, sosyal medyada dolaşan ve şafaktan önceki saatlerde ilerlemelerini kutlayan görüntülerde görülebilir.

Modern tarihin en büyük ve en yoğun kurtarma operasyonlarından birinde, dengede asılı küresel ticaret sisteminin düzgün işleyişiyle bir dönüm noktası olduğuna dair yaygın bir umut vardı.

Kanalın tıkandığı her gün, küresel tedarik zincirlerini tam anlamıyla bir krize yaklaştırıyor .

Arabalar, petrol, hayvancılık ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere dünya mallarıyla dolu gemiler genellikle su yolundan kolaylıkla geçerek Asya ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya ve Birleşik’nin Doğu Kıyısı’na giden en hızlı yolu geçerken dünyanın çoğunu besler. Devletler.

Kurtarma operasyonunun haftalar alabileceği endişesiyle, bazı gemiler beklememeye karar verdi ve Afrika’nın güney ucunda uzun bir yol kat etmek için yola çıktı , bu yolculuğa haftalar ekleyebilecek bir yolculuk ve günde 26.000 $ ‘dan fazla yakıt maliyeti.

Makine operatörleri, mühendisler, römorkör kaptanları ve diğer kurtarma operatörlerinden oluşan ordu, zamana karşı yarışta olduklarını bilirler.

Cumartesi günü geç saatlerde, römorkör sürücüleri, geminin Salı günü geç saatlerde karaya oturmasından bu yana görülen en gözle görülür ilerleme belirtisini kutlamak için kornalarını çaldılar.

220.000 tonluk gemi hareket etti. Nakliye yetkililerine göre , çok fazla ileri gitmedi – sadece iki derece veya yaklaşık 100 fit . Bu, kanal yetkililerinin tarak makinelerinin dümenini serbest bırakarak geminin arkasını kazmayı başardığını söylediği Cuma gününden itibaren ilerlemenin üstüne geldi.

Geminin operasyonlarını ve mürettebatını denetleyen şirket Bernhard Schulte Shipmanagement, Pazar günü mücadeleye iki katılarak 11 römorkörün yardım ettiğini söyledi. Şirket, geminin pruvasının etrafında saatte 2.000 metreküp malzeme çıkarabilen özel bir emiş tarağı da dahil olmak üzere birkaç tarak makinesinin kazıldığını söyledi.

Analistler ve nakliye acenteleri, kurtarıcıların ilkbahar gelgiti içeri girdikçe gemiyi serbest bırakmaya kararlı olduklarını ve kanalın su seviyesini 18 inç kadar yükselttiğini söyledi.

Mürettebatın gemiyi dengesini bozmadan veya parçalamadan hareket ettirmeye çalıştığı hassas bir görevdir.

Uzmanlara göre, Ever Given’in ortada sarkması, pruvası ve kıçı tasarlanmadıkları pozisyonlarda sıkışmış durumda, gövde gerilim ve çatlaklara karşı savunmasız. Her yükselişin geminin serbest bırakılabileceği umudunu getirmesi gibi, her alçalma gemiye yeni baskılar yaratır.

Yetkililer, dalgıç ekiplerinin operasyon boyunca gövdeyi incelediklerini ve herhangi bir hasar bulamadıklarını söylediler. Tamamen ücretsiz olduktan sonra tekrar incelenmesi gerekecekti.

Güvenli geçişi sağlamak için kanalın kendisini de incelemek biraz zaman alacaktı. Her iki tarafta da yüzlerce gemi yedeklendiğinden operasyonların normale dönmesi günler alabilir.

Mısırlı yetkililerin cumartesi günü ilk kez kurtarma operasyonunu görmelerine izin verdiği Süveyş Kanalı’ndaki bir römorkörün güvertesinden Ever Given düşmüş bir gökdelen gibi görünüyordu, ışıklar yanıyordu.

Tayvan merkezli operatörü için geminin yan tarafına boyanmış EVERGREEN kelimesinin yarısına zorlukla ulaşan üç tekne, sancak tarafına eğilerek dengesini korumuştu.

Güçlü bir römorkör, geminin kıç tarafına yakın oturdu ve bir sonraki itme ve çekme girişimini bekliyordu.

Beraber, onbinlerce atın birleşik gücüyle çalkalanan motorları olan römorkör donanması, Ever Given’i günlerdir itip çekiyor.

Sonra, Pazartesi günü şafaktan önce, gemi kıyıdan kurtuldu ve kısmen yeniden su yüzüne çıktı – hem gemicilik hem de Mısırlı yetkililer, destanın sonunun başlangıcı olmasını umdular.

Tamamen yüzdükten sonra, gemi römorkörler tarafından kolayca kontrol edilebilir ve güvenli bir şekilde yoldan çekilebilir.

Günlerdir inşa edilen, iyimserliğin gelgitler gibi yükselip alçaldığı bir dramada olası bir dönüm noktasıydı.

Geminin tek başına römorkörler için çok ağır olması nedeniyle, karadaki ekipler su üzerindeki çabalara yardımcı oluyordu; burada büyük kargo gemisinin gölgesinde oyuncaklara benzeyen vinçler, geminin pruva ve kıç sıkı sıkıştı.

Güney Afrikalı Kaptan Nick Sloane, tarak gemileri çalışırken, operasyonu denetleyen sekiz Hollandalı kurtarma uzmanı ve deniz mimarından oluşan bir ekibin gemiyi ve deniz tabanını araştırdığını ve gemiye zarar vermeden geminin etrafında çalışmasına yardımcı olacak bir bilgisayar modeli oluşturduğunu söyledi. 2012 yılında İtalya açıklarında alabora olan Costa Concordia kruvaziyer gemisinin sağa doğru operasyonunu yöneten kurtarma ustası .

Römorkörler, taraklar ve pompalar işi tamamlayamazlarsa, bunlara, belki de yüzlerce işçi gerektiren baş döndürücü bir dizi özel gemi ve makine eklenecektir: geminin yakıtını sifonlamak için küçük tankerler, en uzun vinçler. Dünya konteynerleri tek tek boşaltacak ve hiçbir vinç yeterince uzun veya yeterince yakın değilse, 20 tona kadar konteynerleri alabilen ağır hizmet helikopterleri – kargonun nereye gideceğini kimse söylemedi. (Tam 40 fitlik bir konteynerin ağırlığı 40 tona kadar çıkabilir.)

Bütün bunlar basitçe söylemek gerekirse: “Bu çok büyük bir gemi. Londra merkezli bir deniz istihbarat yayını olan Lloyd’s List’in baş editörü Richard Meade, bu çok büyük bir sorun ”dedi.

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: