Hindistan’da yüzlerce kişinin katılımıyla ilahi at cenazesi.

Hindistan’da yüzlerce kişinin katılımıyla ilahi at cenazesi.

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı Sisaunda köyünde aşı olmak istemeyen 200 kişi, köy boyunca kaçışarak Sarayu Nehri’ne atladı.

Güney Hindistan’da bir köyde yerel tanrıya adanmış bir at, yoğun katılımlı bir cenaze töreniyle yakıldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının ihlal edildiği görülüyor.

Hindistan‘ın Karnataka eyaletinde bulunan ve yaklaşık 400 haneden oluşan bir mezra olan Maradimath‘ta ‘ilahi at’ için yüzlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni gerçekleştirildi.

Atı son yolculuğuna uğurlamak için toplanan bölge halkının, Hindistan hükümeti tarafından haziran ayına kadar uzatılan Kovid-19 kısıtlamalarını ihlal ettiği görülüyor.

Yaşamını yitiren atın öncelikle yerel bir tapınağa adandığı belirtildi. Hafta başında da yerel halk, bölge gurusu Shri Kadasiddeshwar’a dua ederek atı köyde özgürce otlaması için serbest bıraktı. Cuma gecesi ise at beklenmedik bir şekilde öldü ve ertesi gün köylüler, tapınak kahini Sri Pavadeshwar Swami öncülüğünde organize edilen bir yakma töreni düzenledi.

Ancak cenazeden görüntüler sosyal medyada yayıldıktan sonra, ilçe hükümeti bölgede tam kapanma emri verdi.

Yerel yetkili Prakash Holeppagol, pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, köylülere evlerinde kalmaları ve Kovid-19 ve diğer solunum yolu enfeksiyonları için test sıralarını beklemelerinin söylendiğini aktardı.

Ülkede koronavirüsten en çok etkilenen eyaletlerden biri olan Karnataka’da pazar günü 25 bin 979 yeni Kovid-19 vakası görülürken, eyalet için rekor sayı olarak kabul edilen 626 ölüm kaydedildi.

Aşı olmak istemeyen 200 kişi nehre atladı
Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı Sisaunda köyünde, aşılama kampanyası doğrultusunda sağlık ekiplerinin bölgeye ulaşması paniğe neden oldu.

Köy halkından aşı olmak istemeyen 200 kişi, köy boyunca kaçışarak Sarayu Nehri’ne atladı. Bölge halkının aşıyı ‘zehirli enjeksiyon’ olarak gördüğü belirtiliyor.

Ramnagar bölge yargıcı Rajiv Kumar Shukla’ın, köylüleri sakinleştirmek ve onları sudan çıkamaya ikna etmek için olay yerine vardığı bildirildi.

​Uttar Pradesh’e bağlı Barabanki Bölgesi’nin Ramnagar Bloğu’nda bulunan köy, yaklaşık bin 700 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: