Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

İnsan beyni kaç GB?

İnsan beyni kaç GB?

 

Uzun süredir bilim insanları tarafından araştırılan bu konu, aslında tam olarak ortaya çıkmış değil. Bunun en büyük nedeni ise matematiksel bir deney yapmanın mümkün olmaması.

 

Bazı insanlar sabah ne yediğini unuturken, bazıları ise oldukça karmaşık ve uzun şeyler ezberleyebiliyor.

 

Bu durum kişiden kişiye ciddi değişikliklere neden oluyor. Ancak araştırmacılar, bir üst limit olduğu konusunda hemfikir. Yine de bazı tahminler mevcut.

 

Örneğin bazı araştırmacılara göre insan beyninde yaklaşık 100 milyar nöron bulunuyor. Bu nöronların her biri ortalama 1000 bağlantı kuruyor ve bu da yaklaşık 1000 potansiyel sinaps anlamına geliyor.

 

Verilerin depolandığı bu sinapsların toplam sayısına baktığımızda 100 trilyon veri noktasına yani yaklaşık 100 TB’lık bir alana ulaşıyoruz.

 

Bu ölçümdeki bir başka önemli değişken ise anılarımız. Ne yazık ki elimizde anılarımızın ne kadar alan kapladığı ile ilgili net bir cevap yok. Beynimizin kapasitesi sınırlı olduğundan bu alan teorik olarak ölçülebilir.

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: