Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: Aşı siparişi verdiğimiz ülkeler hala ABD yaptırımlarından korktuklarını söylüyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulanmaya başlayan yaptırımların, ülke dışından aşı temin etmenin önünde engel olduğunu vurgulayarak, ülkelerin hala ABD yaptırımlarından korktuklarını açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Ruhani başkent Tahran’da başkanlık ettiği Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında, salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulanmaya başlayan yaptırımların ülke dışından aşı temin etmenin önünde engel olduğunu kaydeden Ruhani, şu ifadeleri kullandı:

“Aşı siparişi verdiğimiz ülkeler hala ABD yaptırımlarından korktuklarını söylüyor. Trump gitti ancak uğursuz etkisi toplumumuzda aynı şekilde yansımaya devam ediyor. Bugün, özel sektörün de isterlerse sağlık bakanlığının gözetiminde aşı getirebilmesinin önünü açtık.”

İran, aşı sorununu yakın ilişkili 3 ülkeyle çözmeye çalışıyor

Ruhani, görev süresi 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sona erecek hükümetinin en önemli hedefinin, en azından yaptırımların bir kısmının kaldırılması ve salgının kontrol altında tutulması olduğunu sözlerine ekledi.

ABD yaptırımları nedeniyle ülke dışından aşı satın almada sorunlar yaşayan İran, bu sorunu yakın ilişki içerisinde olduğu Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerden aşı temin ederek çözmeye çalışıyor.

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: