Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

İsrail’in “idari tutukluluk” politikası Gazze’de protesto edildi

İsrail’in “idari tutukluluk” politikası Gazze’de protesto edildi

Fetih Hareketi’ne bağlı “Tutuklular ve Şehitler Komiserliği” tarafından Gazze kentindeki Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) merkezi önünde düzenlenen eyleme onlarca Filistinli katıldı. Eyleme katılanlar, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasını kınayan ve işgal güçlerinin işlediği suçlar nedeniyle yargılanmasını isteyen pankartlar taşıdı.

 

Komiserlik Sözcüsü Neşet el-Vahidi, eylemde yaptığı konuşmada, “Keyfi idari tutukluluk politikası, yasa dışıdır ve en temel haklara, uluslararası normlara, insan haklarına aykırıdır.” dedi. Vahidi, insan haklarını destekleyen uluslararası örgütlerin tamamının, idari tutukluluğu insanın özgürlükten mahrum edilmesi ve insan haklarının açıkça ihlal edilmesi şeklinde değerlendirdiğini aktardı.

 

Fetih Hareketi’nin ve Filistinli grupların, idari tutukluluk politikasını “uluslararası insan hakları hukuku ile anlaşmalarının tamamını ihlal ettiği için savaş suçu hükmünde gördüğünü” kaydeden Vahidi, İsrail’i söz konusu politikayı sürdürmemesi konusunda uyardı.

 

”İdari tutukluluk” karşıtı kampanya başlatılmıştı Filistin’de tutukluların haklarıyla ilgilenen bazı kurumlar ve Filistinli gruplar, dün İsrail’in “idari tutukluluk” uygulamasının son bulması için bir kampanya başlattığını açıklamıştı.

 

Filistin Esirler Cemiyetinin açıklamasına göre İsrail’in söz konusu politikasını kabul etmeyen 13 Filistinli tutuklu bir süredir açlık grevi yapıyor. İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

Filistin kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 365’i “idari tutuklu” olmak üzere yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.

%d blogcu bunu beğendi: