Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Kara Deliklerin 3 Kategorisi Vardır.

Kara Deliklerin 3 Kategorisi Vardır.

Bir kara delik, yerçekiminin o kadar güçlü olduğu bir uzay-zaman bölgesidir ki, hiçbir şey – hiçbir parçacık ve hatta ışık gibi elektromanyetik radyasyon – ondan kaçamaz. Genel görelilik teorisi, yeterince kompakt bir kütlenin, bir kara delik oluşturmak için uzay-zamanı deforme edebileceğini öngörür.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

1) Mikro Kara delikler :

Bu tür ilkel kara delikler, evrenin oluşumundaki yüksek yoğunluklu ortamda (büyük patlamada) veya sonraki aşamalarda oluşmuş olabilirler. onların, parçacıklar vasıtasıyla, hawking radyasyonunu yaymaları beklenmektedir. Onlar, astrofizikçiler tarafından yakın gelecekte, gözlemlenebilir.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

2) Yıldız Kara Delikleri:

Bunlar kara deliklerin en yaygın olanlarıdır ve Güneş’ten 20 kat daha büyük olabilirler. Ayrıca Samanyolu’nun her yerinde bunlardan çeşitli var.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

3) Süper Kütleli Kara Delikler:

Bunlar, kara deliklerin en büyükleridir. Milyarlarca güneş kütlesi büyüklüğünde olabilirler. Çoğunlukla -ya da muhtemelen tüm- galaksiler galaktik merkezlerinde bir süper kütleli kara delik bulundururlar. Samanyolu Galaksisi’nin galaktik merkezindeki süper kütleli kara deliğin Sagittarius A* olduğu düşünülmektedir.

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: