Şimdi üye Ol

Giriş

kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Girş Yap

Şimdi üye Ol

Şehirler arası yolcu otobüslerine sıkı denetim

Şehirler arası yolcu otobüslerine sıkı denetim

Manisa, Balıkesir, İzmir ve Uşak’ta meydana gelen trafik kazalarında onlarca kişi hayatını kaybetti ya da yaralandı. Art arda gelen bu kazalar ekipleri de harekete geçirdi.   İstanbul 15 Temmuz Demokrası Otogarı’nda, yola çıkan otobüsler tek tek kontrol edildi, yolcuların emniyet kemeri takıp takmadığına bakıldı. Emniyet kemerinin, sadece otomobillerde değil otobüslerde de hayat kurtardığı anlatıldı.

 

Denetimlerde kazalara davetiye çıkaran takograf usulsüzlükleri de kontrol edildi. [Fotoğraf: İHA] Yeni tip takograflar, uzaktan kumanda ile ya da araçta olmayan şoförlerin ehliyetini kullanarak yapılan hilelerin de önüne geçiyor.

 

Bursa Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali çıkışındaki trafik noktasında 24 saat esasına göre uygulamalar gerçekleştiriyor. Otogardan çıkış yapan otobüsleri durduran ekipler, araçlardaki takograf cihazlarını inceleyip, şoförlerin yolculuk sürelerini denetliyor. Otobüslere binen trafik ekipleri, yolculara da emniyet kemeri takmaları ve ihlal gerçekleştiren otobüs şoförlerini ihbar etmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

 

9 saatten fazla otobüs kullanan şoföre ceza Ekipler, sabah saatlerinde gerçekleştirdikleri bir denetimde, M.A. isimli bir şoförün 9 saatten fazla otobüs kullandığını tespit etti. M.A’ya dinlenmeden araç kullandığı için ceza uygulayan ekipler, bununla birlikte 100 ceza puanı dolan sürücünün ehliyetine de 2 ay süreyle geçici olarak el koydu.

 

Şoförün başka bir sürücüye ait takograf kartıyla seyahat ettiği belirlendi Yine gerçekleştirilen bir denetimde, İzmit’e giden otobüsü kullanan F.Y’nin başka bir sürücüye ait takograf kartıyla seyahat ettiği belirlendi. Cezai işlem uygulanan F.Y, kartı yanlışlıkla taktığını iddia etti. Aksaray Aksaray’da Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önündeki trafik kontrol noktasında uygulama yapan ekipler, otobüsleri durdurarak, takograf cihazlarını inceledi.

 

Otobüslere binen trafik ekipleri, yolculara da emniyet kemeri takmaları konusunda uyarılarda bulundu. Otobüsteki yolculardan İlhan Göktürk, polis ekiplerine denetimler için teşekkür ederek, “Emniyet kemerim takılı değildi, polis memuru uyarınca taktım. Artık hiç çıkarmam. Aslında takmamız, bizim can güvenliğimiz için faydalı” dedi.  “Denetimler her zaman ve sık sık olmalı” Mevlüt Kalender ise denetimleri gerekli ve yerinde bulduğunu aktararak, şunları kaydetti: “Trafik kazalarında birçok can kayıpları yaşıyoruz.

 

Denetimler her zaman ve sık sık olmalı. Vatandaş olarak bizlere de birçok görev düşüyor. Benim de emniyet kemerim takılı değildi. Polis memuru uyarıda bulununca taktım. Aslında sürekli takmamız gerekiyor kendi canımız için. Ancak vatandaş olarak bu emniyet kemerini takmıyoruz maalesef.” Otobüs şoförü Mehmet Sönmez de son dönemde meydana gelen yolcu otobüsü kazalarının, şoförlerin yorgun şekilde sefere gönderilmesinden kaynaklandığını iddia etti. Denetimlerin yerinde olduğunu anlatan Sönmez, “Denetimler olmadan bu yolculuklar olmaz. Yola çıkmadan tüm yolcularımıza emniyet kemeri noktasında uyarılarda bulunduk” dedi. “Kilit kavşak” Kırıkkale’de otobüs denetimleri artırıldı Ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında yer alan ve “kilit kavşak” olarak adlandırılan Kırıkkale’de otobüs denetimleri sıklaştırıldı. Trafik ekipleri, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önündeki ve Kırıkkale-Ankara kara yolu Yüksek Hızlı Tren Köprüsü altındaki uygulama noktasında yolcu otobüslerini tek tek durduruyor.

 

Ekipler, araçlardaki takograf cihazlarını inceleyip, şoförlerin yolculuk sürelerini denetleyerek alkol kontrolü yapıyor. Yolcuların HES kodları da kontrol edildi Otobüslere binen trafik ekipleri, yolculara da emniyet kemeri takmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Denetimlerde, COVID-19 tedbirleri kapsamında yolcuların HES kodu kontrolleri de yapılıyor.  Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan kentte otobüs kazası yaşanmaması için sürücü ve yolculara yönelik denetim yaptı. Ekipler, şehirlerarası otobüs sürücülerine alkol muayenesi yaptıktan sonra evraklarını inceledi. Yolcular da emniyet kemeri ve maske kullanımı konusunda denetlendi.

 

İl Trafik Denetleme Şube Müdürü Bünyamin Demir, sürücülerden yolcuları emniyet kemeri takmaları konusunda uyarmalarını istedi. Sürücüleri de uykusuz, yorgun ve alkollü şekilde yola çıkmamaları konusunda uyaran Demir, “Kurallara uyalım, uykumuz gelirse tereddüt etmeden dinlenme yerine otobüsü çekelim. 50 tane can taşıyorsunuz. Sorumluluğu size ait” dedi. [Fotoğraf: AA] “Emniyet kemeri olası bir kazada yaşama şansını yüzde 40 artırıyor” Demir, Çorum’da 7 ayda 25 bin otobüsün denetlendiğini, denetimlerin kaza sayılarına yansıdığını belirterek, şunları kaydetti: “Denetimler sayesinde ilimizdeki kaza sayılarında büyük düşüş var. Son günlerde denetimlerimizi daha da artırdık. Çorum Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ilave bir ekip daha görevlendirdik.

 

Denetimlerimiz artarak devam edecek. Otobüsteki yolcuların da mutlaka emniyet kemeri kullanması gerekir. Emniyet kemeri olası bir kazada yaşama şansını yüzde 40 artırıyor. Onun için lütfen emniyet kemerlerini takalım. Gerekirse birbirimizi nazikçe uyaralım. Emniyet kemeri ve maske bizim için olmazsa olmaz. Otobüste yolculuk boyunca emniyet kemerlerini açmayalım.”

%d blogcu bunu beğendi: