Spor Yapanlar Ve Protein Dengeli Beslenenler İçin 3 Peynirli Omlet Tarifi

Question

Spor yaparken en çok dikkat edilen husus vücut kilosuna göre karbonhidrat-protein-kalori dengesidir. Ve bu dengenin sağlanması genelde zordur, tam da bu aşamada protein yoğunluğu ile ön plana çıkan bir sporcu öğünümü paylaşmak istedim sizlerle. 

Üç peynirli omlet için gerekli malzemeler :

  • 3 adet yumurta.
  • 20 gram zeytinyağı veya 10 gram kadar hindistan cevizi yağı (hindistan cevizi yağı ısıyla buluşan besinin özelliklerini ve dokusunu kaybetmeden pişmesini sağlar ve çok kaliteli, sağlıklı bir yağdır).
  • 50 gram kaşar peyniri.
  • 50 gram lor peyniri (en az yağa sahip ve en doygun proteine sahip, en uygun fiyatlı peynirdir).
  • 50 gram kadar az yahut orta yağlı köy peyniri. (Siz hellim, cheaddar gibi peynirler de kullanabilirsiniz)
  • Bir tutam dereotu.
  • Bir tutam taze yeşil soğan.
  • Tuz.
  • Karabiber.

Omletimizin yapılışı :

3 yumurtayı bir kaseye kırıp çırpalım. Çırparken de tuz ekleyelim. Dileyen farklı bir aromatik renk için kırmızı toz biber de ekleyebilir. Tavamıza kullanacağımız yağı ekleyelim ve hafif kızınca yumurtamızı yayalım. Orta ateşte yumurtamız ortalama 3-4 dakika içinde kabarmaya başlar. Spatula yardımı ile ters çevirelim parçalamadan. (Ben parçalarım diyen çevirmeye de bilir ama ben “iyi pişmiş” seviyorum, o yüzden böyle yaptım.) Çevirdiğimiz dairesel şekildeki yumurtanın üzerine peynirlerimizi katman katman ekleyelim.

Spor Yapanlar Ve Protein Dengeli Beslenenler İçin 3 Peynirli Omlet Tarifi 🍳

Omletin yarısının üzerine karabiber ve taze yeşil soğan ve dereotunu ekleyip sade olan yarımını katlayalım. Katladıktan sonra mümkün mertebe kısık ateşte ve tavanın da ağzını kapatıp ağır ağır pişirelim. Her birkaç dakikada bir spatula ile tersine çevirelim ve bu ısı aralığında içerisinde de erimesi gereken peynirler eriyecektir.

Spor Yapanlar Ve Protein Dengeli Beslenenler İçin 3 Peynirli Omlet Tarifi 🍳

Muhtemelen 5-6 dakika sonra da servise hazır hâle gelecektir öğünümüz. Malzeme listesi ve yapılış aşamasında da çeşitli püf noktalar verdim. Bilhassa sporla uğraşan ve sağlıklı beslenen arkadaşlar mümkün mertebe az yağ, tereyağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı kullanmalı. Zamanla farkı anlayacak, hatta vücut/yağ oranı ve iç organ yağlanması hususunda ne kadar büyük nimet olduklarını bu besinlerin anlarsınız.

Vel hasıl, inşaAllâh bu sağlıklı ve bol proteinli omlet birçok arkadaşın menüsüne dahil olur. Protein derken, bu öğünümüzde yaklaşık olarak 50-55 gram protein var. İlgilenenler zaten bunun çok iddialı bir rakam olduğunu fark edecektir :))

0
habercikile 3 hafta 0 Answers 65 views 0

bir cevap bırakın

anonim cevaplar